içinde ,

2012’de Bitcoin’e 100 Dolar Yatırım Yapsaydınız, Ne Kadar Paranız Olurdu?

Microstrategy

Yatırımcılar varlıkların gelecekteki potansiyeli hakkında spekülasyon yapmayı severler. Bitcoin (BTC) gibi başka hiçbir varlık, son on yılda kripto para birimlerinden daha fazla bu tür bir geriye dönük pişmanlık yaratmıyor gibi görünüyor. 

Çok çeşitli kripto para birimleri arasında, yatırımcıların keşke yıllar önce alsaydım dedikleri ortak tek bir kripto para birimi var: Bitcoin (BTC).

İlk kripto para birimi olarak ününü ve aynı zamanda piyasa değerine göre en değerli olması nedeniyle Bitcoin muhtemelen erken satın almayı dileyen yatırımcılar arasında bu duyguları en çok uyandıran kripto para birimidir. Bu duygular geçerli olabilir. Ancak Bitcoin’in doğal özellikleri, yatırımcılara birden fazla satın alma fırsatı sağlamaya elverişlidir.

Bitcoin’in Arzı Sınırlı

Bitcoin’in programlaması sayesinde, kripto para arzındaki büyüme zamanla yavaşlar. Önceden tanımlanmış 21 milyonun dışında bugün dolaşımda yaklaşık 19 milyon Bitcoin var. Önümüzdeki 118 yıl içinde oluşturulacak yaklaşık 2 milyon ile bir Bitcoin’in fiyatı, arz ve talep dinamikleri geliştikçe sürekli olarak yükselme potansiyeline sahip.

Bitcoin

Bitcoin’in kıt hale gelmesini sağlayan birincil mekanizma, halving olarak bilinir. Bitcoin’in kodu, kabaca her dört yılda bir Bitcoin madenciliği ödülü yarıya indirilecek şekilde yazılmıştır. Başlangıçta blok ödülü 50 Bitcoin’di. Ancak bugün ödül 6.25 Bitcoin. Bu, madenciliği yapılan her bloğun dolaşıma 6.25 Bitcoin daha koyduğu anlamına gelir. Bir sonraki halving muhtemelen Mayıs 2024’te gerçekleşecek ve blok ödülünü sadece 3.125 Bitcoin’e indirecek. Bu süreç, son Bitcoin’in çıkarılmasının planlandığı 2140’a kadar devam edecek.

Ancak o gün gelene kadar insanların Bitcoin’e yatırım yapmış olmayı dilemeye devam edecekler.  Yatırımcılar tekrar tekrar geriye bakacak ve “Şu anda Bitcoin’e yatırım yapsaydım, o zaman bu kadar param olurdu” diye düşünecek.

Ya 2012’de BTC’ye Yatırım Yapmış Olsaydınız?

Kanıt verilerdedir. İlk halving’de Bitcoin’e yatırım yapmış olsaydınız, 100 doların ne kadar değerli olacağına bir bakalım. O zaman, Bitcoin’in fiyatı 12 dolardı. Bitcoin’in 665 dolar değerinde olduğu Temmuz 2016’da bir sonraki yarılanma gerçekleştiğinde, 100 dolarlık yatırımınız 5.000 dolardan fazla olacaktı.

Bitcoin (BTC)

Şimdi, 11 Mayıs 2020’de gerçekleşen en son yarıya kadar orijinal 100 dolarlık yatırımınızı koruduğunuzu varsayalım. O sırada, Bitcoin yaklaşık 8.800 dolar değerindeydi. Aynı 100 dolarlık yatırım şimdi 70.000 dolardan daha değerli olacak. Yaklaşık %75.000’lik inanılmaz bir artış.

Bir piyasayı asla zamanlamamamıza ve denemememize rağmen, orijinal 100 doları Kasım 2021’de piyasanın zirvesinde satmış olsaydınız, 100 dolarlık yatırımınız neredeyse akıl almaz 575.000 dolar değerinde olurdu.

Bitcoin’in halving olayları etrafındaki dönüşüne daha yakından bakarsanız, başka bir model netleşmeli: Üretilen getiriler önceki halving döneminden önemli ölçüde daha az. Birinci ve ikinci halving arasındaki süreden itibaren, Bitcoin %5,300 gibi şaşırtıcı bir yükselişle tarihindeki en yüksek yükselişi yaşadı.

Bitcoin

Bitcoin’in 650 dolar değerinde olduğu ikinci yarılanmadan ve kabaca 8.800 dolarlık bir fiyatla üçüncü yarılanmadan itibaren, fiyat %1.253 arttı. Üçüncü halving ile yaklaşan dördüncü halving arasındaki getiri yüzdesi geçmişte olduğu gibi dört kat azalsa bile, bu yine de %300’lük bir getiri anlamına gelir.

NOT: Bu rakamlar FOMO yaratmak için değil, geçmiş ve gelecek veriler ele alınarak akıllardaki sorulara cevap vermek için yazılmıştır.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Merve Sait tarafından yazıldı.

KoinSaati İçerik Editörü

Şeffaf ve Merkeziyetsiz Bir Gelecek Vadeden Zinnia Nedir?

Elon Musk’tan Önemli Uyarı!