içinde ,

2 Milyondan Fazla Ethereum (ETH) Yakıldı

Ethereum için geçtiğimiz yıl uygulamaya geçen EIP-1559 yükseltmesinden bu yana 6 milyar dolar değerinde ETH yakıldı. Ek olarak Ethereum ağındaki gaz yakımları ile ilgili Open Sea, Uniswap, StrongBlock, Tether listede yer almakta.

Ethereum (ETH) Yakımı Nedir?

Ethereum Improvement Proposal (Ethereum İyileştirme Önerisi) olarak nitelendirilen EIP-1559 bu zamana kadarki en popüler yükseltme. Bu yükseltme deflasyonist bir etkiyi tetikleyen gaz ücreti yakma önerisi olarak nitelendirilebilir. Deflasyon’u tanımlamak gerekirse genel olarak piyasada fiyatların belirli bir zaman aralığında sürekli düşüş göstermesi durumudur.

Geçen yaz uygulamaya giren projeden bu yana Ethereum ağı 2 milyondan fazla ETH’yi yaktı. Dolaşımdan, dolar bazında, yaklaşık 6 milyar dolar çıkarıldı. Bu yükseltmeyle birlikte taban ücret yok edildi ve madencilere bahşiş dağıtıldı. Ethereum ağındaki madencilere bahşiş olarak 344 binden fazla ETH veya yaklaşık 1 milyon dolar dağıtıldı.

Bir Sonraki Adım Ne Olacak?

Ethereum’un hisse kanıtı (PoS) ağına geçişi, yıllardır devam eden bir süreç içerisinde. Geçen hafta ağ test için bir araya geldi ve birleşme oldu. Bununla birlikte bu yılın ikinci çeyreğindeki son test ağı olması beklenmekte. Bahsedilen birleşmenin ardındaki amaç mevcut PoW konsensüs mekanizmasını kaldırmak. Bununla birlikte zincirdeki tüm blokların PoS aracılığıyla üretilmesini sağlamak. Böylece Ethereum, Bitcoin’deki çevresel tartışmalarda ismini sildirmiş olacak.

Yapılan son analizlere göre 10 milyondan fazla ETH, gelişmeler sırasında Ethereum 2.0 sözleşmesini uygulayan staker’lar tarafından kilitlenmeye maruz kaldı. Yaşanılan durumun ardından kilitlenen ETH’lar dolaşımdaki arzı azalttı. Arz üzerinde daha fazla baskı yaratılması ise birleşme sağlandığında gerçekleşecek. Birçok uzmana göre ETH’un deflasyonist özelliği piyasada derin bir etki yaratmasa da birleşme katalizör görevi görecek.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Emine Akbayır tarafından yazıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü 4. sınıf öğrencisi, ek olarak Uzay Mühendisliği ile yandal yapmaktadır. Anadalında şehir ekonomisi, bölgesel planlama, akıllı kent uygulamaları ile ilgilenirken 2017 yılında girdiği kripto para dünyasıyla 2021’ de Blockchain ile süreci derinleştirmeye çalışmaktadır.

CheersLand’in Yaklaşan Sugar Kingdom Private Sale Duyurusu

DeFi Boğası Gelecek mi?