in , , ,

1,9 Trilyon Dolarlık Teşviğin %10’u Bitcoin Alımında Kullanılabilir

ABD’de Biden’ın da imzalamasının ardından 1,9 trilyon dolarlık teşvik halka ulaşmaya başladı. Amerikalılar teşvik yardımını öncelikle temel ihtiyaçları için kullanacak olsa da; bir kısmı bu yardımı tasarruf veya yatırım amaçlı kullanmayı düşünüyor.

Harris Poll tarafından Yahoo Finance için yapılan ankette teşvikleri almayı bekleyen çoğu Amerikalı bu yardımları öncelikle borçlarını ödemek ve temel ihtiyaçları satın almak için kullanacak. Ancak ankette görüldüğü üzere bir kısım Amerikalı vatandaş bu yardımları Bitcoin (BTC) başta olmak üzere kripto para birimlerine yatırım yaparak kullanmayı düşünüyor.

Ankette çıkan sonuca göre son iki teşvik yardımını alan kişilerin %15’i paranın bir kısmını veya tamamını yatırıma yönlendirdiğini söyledi. Bu grubun yaklaşık %50’si ise yatırımlarının Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) başta olmak üzere kripto para birimlerine yatırım yaptığını açıkladı. Yeni teşvik yardımlarının kullanımı konusunda eğilimin değişmeyeceği öngörülüyor. Hatta bu sefer yatırım yapmayı planlayanların oranı %17’ye çıkarken toplam kripto alacak kişi sayısı yatırımcı olacak grubun %41’inde sabit kalıyor. Ankete katılanların %62’si ise yardımları kira, temel gıda gibi ihtiyaçlarını karşılamak için kullanacağını söyledi.

Pandemi teşvik yardımlarıyla finansal olarak deneme yapmak isteyen kesim yüksek gelirli hanelerde bulunuyor. Yılda 100,000 USD’den fazla kazanan hanelerden %10 ilk teşvik yardımlarını kullanarak, %13’ü ise ikincisinde kripto para birimlerine yatırım yaptı. Bu oranın bu sefer %14’e çıkması bekleniyor. Buna karşılık yılda 50,000 USD’den daha az kazanan hanelerin ise sadece %3’ü kripto para piyasalarında yatırım yapabiliyor.

Ethereum

Yapılan anket 1052 ABD’li vatandaş arasında çevrimiçi bir ortamda gerçekleşti. Farklı örneklerden yapılan bir başka ankete göre ise vatandaşlara dağıtılan 400 milyar doların yaklaşık %10’unun Bitcoin’e gideceğini gösteriyor. Bu haberi yayınlama amacım, artık mikro düzeyde bireylerin yatırım kararlarında kripto para piyasalarını tercih ettikleri gerçeğinin her geçen gün önem kazanması, makro düzeyde ise hükumetlerin maliye politikalarının kripto para piyasalarının seyrine etki ediyor oluşunu göstermekti. Kripto para piyasalarının merkeziyetsiz olması sebebiyle yapılan maliye ve para politikalarının verimliliklerine gelecek zamanda yatırımcı sayısı arttıkça daha çok etki edeceği gerçeğine dikkat çekmektir.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

PancakeSwap

PancakeSwap Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Cardax, Cardano İçin Yeni Bir EAMM Protokolü Önerdi