içinde

11 Yıl Önce Satoshi Son Mesajıyla Birlikte Ortadan Kayboldu

Bitcoin whitepaper

Satoshi Nakamoto’nun kayıplara karışmasından önceki son halka açık iletişiminin üzerinden tam 11 yıl geçti. Kurucunun son mesajı topluluğa saldırılarla ilgili yapılacak daha çok işin olduğu ile ilgiliydi. Analistler, WikiLeaks’e işaret edilen parmaklarla ortadan kaybolmasının nedenini bulmaya çalıştılar.

BitcoinSatoshi Nakamoto’nun mirası, Bitcoin ağının trilyon dolarlık bir pazara dönüşmesinin ardından şöhretini hiçe saydı. Satoshi, dünyayı değiştirecek cesarete ve hepsinden uzaklaşacak alçakgönüllülüğe sahipti. Ama neden?

Son Mesaj

12 Aralık 2010’da Satoshi, topluluğa son mesajını geliştiriciler için bir harekete geçirme çağrısı olarak tanımlanabilecek şekilde kaleme aldı. Sistemdeki olası kusurları vurguladı ve yeryüzünden silindi.

Satoshi: “DoS üzerinde yapılacak daha çok iş var, ancak daha karmaşık fikirlere girmeden önce, ihtiyaç duyulursa diye şu ana kadar sahip olduklarımın hızlı bir şekilde inşasını yapıyorum. Bunun için yapı 0.3.19 sürümüdür”.

“Bazı DoS kontrolleri eklendi. Gavin ve benim daha önce açıkça söylediğimiz gibi, yazılım DoS saldırılarına karşı hiç dayanıklı değil. Bu bir gelişme, ancak hala sayabileceğim saldırmanın yolları var.”

Nakamoto’nun son mesajı, icadının güvenliği konusunda aşırı endişe duyduğunu gösteriyordu. Kaybolduğu sırada, varlığın fiyatı 1,00 doların hemen altında işlem gördüğü için hala bir yan varlıktı. Varlığın dolar ile pariteye ulaşması Şubat 2011’e kadar olmayacaktı.

Gizem

Satoshi Nakamoto bilinmezliğini korurken, mesajları topluluk üyelerine kişiliği hakkında bir fikir verdi. Bitcoin teknik incelemesinin yayınlanmasından ve içerdiği ince ayrıntılara gösterilen dikkatten, Satoshi Nakamoto’nun bir akademisyen olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Teknik incelemesini akademik bir dergide yayınlamak, okuyucuların fonlara erişmek için para ödemek zorunda kalabilecekleri anlamına gelebilirdi. İkincisi, akademik bir dergide yayınlamak, makalenin belki de akademik dergilerin yayınlanmasındaki süreçler nedeniyle 2009 veya 2010’da halka açılacağı anlamına gelirdi.

Satoshi’nin iletişimi, teknik incelemenin yayınlanmasından itibaren yaklaşık 770 gün sürdü ve ilk kullanıcılar onu geleneksel finansal sistemden ayrılmaya büyük ilgi duyan hayırsever bir diktatör olarak tanımladılar.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Baha Atakan Göze tarafından yazıldı.

Blockchain teknolojisi, kripto paralar ve yatırım enstrümanlarına ilgili işletme 3.sınıf öğrencisi .

Battle Saga

TrustFi İkinci Ana IDO’su: Battle Saga

KuCoin

H3RO3S (H3RO3S) KuCoin’de Listeleniyor: H3RO3S (H3RO3S) Nedir?