in , , , ,

1 Şubat 2021 Tarihli Bitcoin, Ethereum ve Ripple Fiyat Analizi

Ripple (XRP), son 48 saat içinde kripto para piyasasında yükselişe liderlik etti ve yatırımcılarının yüzünü güldürdü. XRP fiyatı, yeni yılın başlangıcından beri ilk defa 0.70 dolarlık seviyelere ulaştı. Öte yandan Ethereum tarafında ise önce 1.500 dolarlık seviyeye ulaşıldıktan sonra 1.324 dolar seviyelerine kadar geri çekilme oldu. Ayrıca, geçen haftanın sevgilisi Dogecoin, yıllık rallisine ulaşamadan önemli bir düzeltme yaptı. Dogecoin piyasa değeri ile ilk on önde gelen kripto para biriminden ayrıldı ve şu anda 14. sırada 0.038 dolardan işlem görmekte.

Bitcoin (BTC)

Elon Musk, lider kripto para birimine güven duyduğunu açıkladıktan sonra Bitcoin fiyatı 38.000 doların üzerine çıktı. Geçen hafta dünyanın önde gelen elektrikli araç üreticisi Tesla’nın kurucusu Musk’ın BTC satın aldığını ve hatta dijital varlığı Twitter biyografisine eklediğini tüm kripto severler tanık oldu.

Bununla birlikte BTC fiyatında yaşanan ralli memnuniyetle karşılanan bir jest olsa da, Bitcoin 32.000 dolarlık önemli desteği keskin bir şekilde düzeltti. Küçük bir iyileşme ile Bitcoin 34.000 dolar seviyelerine tekrardan tırmanış yaptı. Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle Bitcoin 33.820 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Hareketli Ortalama Yakınsama Sapması (MACD) çizgisi, mavi sinyal çizgisinin üstünden geçerse yakında bir kırılmayı doğrulayabilir. 200 SMA’nın üzerinde 4 saatlik bir mum çubuğu, yükseliş trendini 36.000 dolara doğru hareket ettirebilir.

750

200 SMA’daki engel bozulmadan kalırsa 36.000 dolara doğru yükseliş görünümünün gerçekleşmeyeceğini bilmekte fayda var. Bu durumda, satış baskısı artabilir. 34.000 dolardan geri çekilmenin devam etmesi durumunda destek bölgesi 32.000 – 30.000 dolar bölgelerini ziyaret edebilir.

Ethereum (ETH)

Geçen haftanın zirvesinden 1.450 dolardan geri çekilme yaşayan Ethereum, bugünlerde 1.300 doların altına düştü. Ancak ETH fiyatı 1.270 dolar seviyelerinden destek buldu. Bildiğimiz gibi, hem spekülatörler hem de tüccarlar Ethereum’un küresel zirvesinden çok uzak olduğuna inanıyor.

Bu nedenle, yakın vadede olabilecek ralliyle birlikte fiyatın 1.500 doların üzerine çıkması bekleniyor. 4 saatlik grafikte ETH’nin 50 SMA’nın üzerine çıkabilir. Günü bu seviyenin üzerinde kapatmak, 1.400 doları geçen yükseliş trendini doğrulayacaktır. 1.500 doların üzerindeki bir kırılma, 3.000 dolara doğru giden muazzam bir fiyat hareketinin başlangıcını tetikleyebilir.

ETH/USD 4-hour chart

Göreceli Güç Endeksi, alıcıların üstün olduğunu göstermek için orta çizginin üzerine çıkmalıdır. Eğer bunu başaramazsa, ETH şu anda 1.300 dolar 100 SMA’ya düşecektir. Özellikle, ETH kısa süre önce desteği 1.200 dolara kadar düşürdü ve bu da daha fazla kayıpların henüz resmin dışında olmadığını bizlere göstermekte.

Ripple (XRP)

Ripple, Ocak ayında birçok kez yazdığımız konsolidasyondan nihayet çıkmayı başardı. XRP fiyatı, 0.2478 dolardan 0.700 dolara kadar yükseliş kaydetti.

Ripple

Fiyattaki bu artışın özellikle finans dünyasını etkisi altına alan GameStop ve Dogecoin gelişmesinden kaynaklandığı ifade ediliyor. Bugün XRP fiyatı 0.70 doların üzerine çıktı. 0.70 dolar seviyelerinden düzeltme yapan XRP, bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 0.45 dolardan işlem görüyor.

XRP/USD 4-hour chart

Göreceli Güç Endeksi, yatırımcıların dikkatli bir tutumla hareket etmesini öneriyor. Çünkü sert bir düzeltme hareketi olursa ve XRP özellikle 0.50 dolar ve 0.40 dolarlık destek seviyelerinde tutunamazsa sert kayıplara yol açabilir.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Ripple

Ripple (XRP) Fiyatında Kritik Haftaya Girildi

Altın

Yeni Başlayanlar İçin Değerli Madenlere Giriş Rehberi