1.4 Milyar Dolarlık Grayscale GBTC Kilitlerinin Açılması Bitcoin’e Sert Darbe Vurabilir

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) hisselerinin serbest bırakılma tarihi yaklaşıyor.

Bitcoin

Grayscale Bitcoin Trust, yatırımcıların BTC’ye doğrudan ulaşabilmesi fırsatına sunan bir yatırım aracıdır. Bitcoin fiyatı, Mayıs ayındaki büyük bir fiyat düşüşünden sonra 30.000-32.000 dolar aralığında mekik dokurken, Bitcoin üzerinde başka bir büyük düşüş olayı beliriyor ve bu olay Grayscale Bitcoin Trust vasıtasıyla BTC’yi 30.000 dolarlık desteğin altına çekebilir.

Toplamda, Temmuz ayında yaklaşık 41.000 BTC’nin kilidi açılacak ve bu da yaklaşık 1.4 milyar dolarlık bir nominal değere tekabül ediyor. Kilit açmaların en büyüğü, GBTC hisseleri için altı aylık kilitlenme süresinin serbest bırakılması nedeniyle 16.240 BTC’nin mevcut olacağı 18 Temmuz tarihi olacak.

Birçok Bitcoin destekçisi bu bilgiden bihaberken, bunun herkesin bilmesi gereken çok önemli bir detay olduğunu vurgulamak gerekir. Prof. Dr. Özgür Demirtaş, bu konu hakkında bilgilendirici bir “tweet flood’u” paylaşmıştı, bu paylaşıma istinaden bu konuyu siz değerli okuyucularımız için daha fazla gündemde tutmaya karar verdim.

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) Kilidi Nedir?

Grayscale Bitcoin Trust, önde gelen kripto varlık yöneticisi Grayscale Investments, LLC’ye ait, dünyanın en büyük işlem gören kripto fonudur. Şu anda 21.56 milyar dolardan fazla değere tekabül eden  654.600 BTC’ye sahipler. Bu, Bitcoin’in maksimum 21 milyon token arzının %3.11’ine tekabül etmektedir. Akredite yatırımcılar, fonun hisselerini doğrudan satın alabilir ve ardından bunları GBTC kodu altında ikincil bir piyasada altı aylık bir kilitlenmenin ardından satabilir.

Bitcoin

GBTC fonu yatırımcılar arasında popüler hale geldi çünkü BTC ticareti için tek halka açık piyasa aracıydı ve Bitcoin Borsa Yatırım Fonu’ndan (ETF) sonra en iyi ikinci fon olarak kabul edildi, çünkü özellikle ABD düzenleyicilerinin birkaç uygulamaya rağmen böyle bir ürünü onaylaması pek mümkün değil gibi görünmekte. Alternatiflerin olmaması nedeniyle, GBTC hisseleri genellikle spot piyasalarda Bitcoin değerine göre daha yüksek bir fiyatla alınıp satılmaktadır. Bununla birlikte, tablolar son aylarda değişti ve GBTC hisseleri önemli bir değer düşüşüyle işlem görmeye başladı ve Bitcoin’in en büyük alıcısı olan Grayscale’in daha fazla BTC satın almayı bırakmasına neden oldu.

Kurumsal Talebin Azalması

Kriptopara sektöründeki en büyük yanılgılardan biri, kurumsal yatırımcıların Bitcoin satın almakla ilgilenmesidir. Bunlar, fenomenlerin ve Bitcoin sevdalıları tarafından yutturmaca yaratmak amacıyla yayılan tamamen yanlış söylentilerdir. Daha geçen hafta, Bitcoin boğaları “Apple’ın milyarlarca dolar Bitcoin satın alacağını” iddia eden yanlış bir söylenti üzerine ortalığı karıştırdıklarına hepimiz şahit olduk.

Grayscale

Facebook, Google, Amazon ve onlarca üst düzey şirketle başlayan bu sahte söylentileri gördük. Hatta Paraguay ve Meksika’nın, Latin Amerika’nın yavaş yavaş Bitcoin’i benimsemeye başladığına dair yanlış bir anlatı geliştirmek için Bitcoin’i yasal olarak kabul ettiklerini iddia ettiler. Bu söylentiler, bir değer yanılsaması yaratmak ve deneyimsiz yatırımcılara fırsatı kaçırma korkusu aşılayarak onları cezbetmek için tek bir şeye yöneliktir. Aşağıdaki grafikte, Grayscale’in Bitcoin varlıklarını birkaç aydır artırmadığını görebiliyoruz, bu da yeni kurumsal talebin çok az olduğunu veya kurumsal talebin hiç olmadığını gösteriyor.

Grayscale
Grayscale Investments Bitcoin Holdings

GBTC’nin kilidi açıldığında, düşüş fiyatı hareketi halihazırda elinde bulunan şirketleri satmaya (muhtemelen net zararla) zorlayacak ve bu da Grayscale’in Bitcoin varlıklarının daha fazlasını boşaltmasını gerektirecek ve genişletilmiş Bitcoin düzeltmesi ile sonuçlandıracak. Grayscale’in varlıklarının yeniden artma olasılığı çok düşük çünkü yakın zamanda herhangi bir zamanda geri dönüş talebine dair gerçek bir veri veya işaret yok. Düşüş eğilimine girmemizin ana nedenlerinden biri, yeniden yatırım yapma teşvikinin çok düşük olmasıdır. Kurumsal şirketlerin yatırım yapması için teşvik olmaması kriptopara piyasasını kısır bir döngüye çekecek gibi görünüyor.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da hem "co-founder hem de chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Visa

Visa, Avustralya’daki İlk Bitcoin Harcama Kartını Onaylayacak

Kriptopara, Bitcoin, Ethereum

Kriptopara Piyasası Kayıplarını Kurtarmaya Çalışıyor